Depremzede Elif Perincek’in Ailesi Gökhan Türkmen Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

30 Ekimde yaşanan İzmir depreminde 65. saatte enkazdan kurtarılan ve hepimize umut olan 3 yaşındaki Elif Perincek’in ailesi Gökhan Türkmen hakkında suç duyurusunda bulundu. Perinçek ailesi, Gökhan Türkmen’in kızları Elif’in fotoğraf ve bilgilerini izinsiz kullandığını söyledi.

kaynak:AA

30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde yaşanan İzmir depreminde yıkılan ve 15 kişiye mezar olan Doğanlar Apartmanı’nın enkazından 65 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in ailesi Gökhan Türkmen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Elif Perincek, enkazın altından 65 saat sonra bir itfaiyecinin parmağına tutunarak kurtarılmıştı. Enkazın altından annesi Seher Perinçek ve ikiz kardeşleri Ezel ve Elzem kurtarılan Elif’in erkek kardeşi Umut enkazın altında vefat etmişti.

7 yaşındaki oğulları Umut Perinçek’i kaybeden Perinçek ailesi “Yüreklere Umut Vakfı” (YUVA) ile çok sayıda okula kütüphane, laboratuvar, kreş ve ana sınıfı yaptı. Fidanlıklar oluşturdu ve sorumluluk projelerine imza attılar.

Bunlara ek olarak Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklar için de çalışmalar yaptılar. Ailelere yardım malzemelerinin ulaştırılmasının yanında psikolojik desteklerde sundular.

Aile kızlarının İzmir depreminin bir simgesi olarak kullanılmasının kızlarının hayatını olumsuz etkileyeceğine inandıkları için kızlarının fotoğraflarını izinsiz kullanan Gökhan Türkmen hakkında suç duyurusunda bulundular.

Aile; Gökhan Türkmen’in, Elif Perinçek’in kurtarılma hikayesinden esinlere yaptığı “Elif” bestesinin tanıtımı ve konserlerde kızlarının görsellerinin kullanılmasını istemiyor.

Kimseyi cezalandırmak istemediklerini ve müziğin iyileştirici gücüne inandıklarını söyleyen Perinçek ailesi “Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Yayılması ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet” suçlaması ile Gökhan Türkmen hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verdi.

Gökhan Türkmen’in menajeri ise kendilerine herhangi bir suç duyurusu gelmediğini söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Perinçek ailesi “Elif” bestesi ile ilgili “Beste yapılabilir, burada bir sıkıntı yok. Ancak kızımın görüntülerinin, detaylı bilgilerin kullanılmasını pek kabul etmiyoruz.” dedi

‘İyi ve doğru bir proje. Depremden etkilenmiş. Sanatçıya, sanata saygımız sonsuz. Herkes etkileniyor, biz de etkileniyoruz yaşanan depremlerde biz de üzülüyoruz. Beste yapılabilir, burada bir sıkıntı yok. Ancak kızımın görüntülerinin, detaylı bilgilerin kullanılmasını pek kabul etmiyoruz. Çocuğumuz ileride büyüyecek, bunları görecek, arkadaşları olacak, rencide olacak, üzülecek. Böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de savcılığa başvurduk. Görüntüleri kabul etmediğimizi, bunların doğru olmadığını belirttik. Biz anne ve babası olarak Elif’i koruma sorumluluğuyla hareket ediyoruz.’

Aile, beste ilk tanıtıldığında fotoğrafların bu kadar çok yayılacağını tahmin etmediklerini söyleyerek kızlarına ait görsel ve bilgilerin kaldırılması talebine ise cevap alamadıklarını söyledi.

‘Ama görüyoruz ki buradan gelirler elde ediliyor, bu gelirler başka yerlerde kullanılıyor. Bu artık kabul edilemez bir noktaya geldi. Yoksa sanatçının olaylardan etkilenmesi doğal ama tekrarlamasından rahatsız olmaya başladık. Bir nevi sabrettik ve belli bir seviyede kalmasını bekledik ama bu böyle olmadı.’

Aile, son olarak beklentilerinin vakfın daha öne çıktığı bir projede yer almak olduğunu söyledi.

‘Gönül isterdi ki birlikte bir şeyler yapılabilsin. Belki vakfı ön plana çıkaracak şekilde, birtakım organizasyonlarda birlikte hareket edilebilsin. Bizim beklentimiz buydu ama olmadı. Elif’e zarar vermemek için gerekirse bu haberlerin toplatılması, belki de Elif’i de onurlandıracak bir şekilde projeler yapabilmek, bizim beklentimiz bu. Bunun dışında da bir beklentimiz yok. Her zaman da söylüyoruz sanat hepimize iyi geliyor. Ben de her zaman müzik dinliyorum, radyomuz her zaman açık. Amacımız sanattan yana durmaya devam etmek aslında.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x