İmamoğlu’nun Danışmanı Yanıtladı: Roma Gezisindeki Gazetecilerin Harcamalarını İBB Mi Karşıladı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, “Roma gezisine davet ettiğiniz gazetecilerin harcamalarını İBB mi karşıladı?” sorusuna yanıt verdi.

Ongun, “Biz gazetecileri, bizim ya da partimizin propagandası için davet etmedik. Büyükelçilik davetlerinde atıştıran içki içen gazetecilerin bunları yapmaması mı gerekir?” diye yanıtladı.

İmamoğlu, ‘2027 Avrupa Oyunları, İstanbul’un imza töreni için 69 kişilik bir heyetle İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmişti. Kamuoyunda, geziye katılan 37 gazetecinin masraflarının karşılandığını söyleyenler İBB’yi ‘israf’la suçlamıştı.

ONGUN: HAKİKATTİR ÖNEMLİ OLAN

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Murat Ongun’a davet edilen 37 gazetecinin harcamalarını İBB’nin karşılayıp karşılamadığını sordu.

Ongun’un yanıtı ise şu oldu:

“Bu soru ne yazık ki gazetecileri aşağılayan bakıştır. Yani Türkiye’nin başarısını gözlemleyip yazacak gazeteciler etkinlik masraflarını düşünerek gerçeği yazmayacaklar mı? AİHM duruşmalarda tanıklık yapan gazeteciler dahil herkese yol yiyecek barınma masrafını veriyor; bunu alan gazeteci duruşmada gerçekleri söylemez diyebilir miyiz?

Biz gazetecileri, bizim ya da partimizin propagandası için davet etmedik. Türkiye ve İstanbul’un başarısına ortak olmaları için davet ettik. Büyükelçilik davetlerinde atıştıran içki içen gazetecilerin bunları yapmaması mı gerekir? Bu yanlış bir tartışmadır, gazetecinin sorusu ve haberi üzerinden tartışma yapılmalıdır. Hakikattir önemli olan.”

FARUK BİLDİRİCİ, GÖRÜŞE KATILMADI

Bildirici, Ongun’un görüşü ve karşılaştırmalarına katılmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Çünkü Roma gezisi, İstanbul ile ilgili olduğu kadar İmamoğlu’nun halkla ilişkiler faaliyeti. Öyle olmasa sportif bir etkinlik için spor yazarından çok siyaset yazarı davet edilmezdi geziye. Elbette gazeteci arkadaşlarımızın gezi masraflarını İBB karşıladı diye gerçeği yazmaktan vazgeçeceklerini söyleyemem. Ama önemli olan çıkar çatışması şüphesinin doğması. Okur ve izleyiciler nezdinde ‘şüphe doğmasına’ bile izin vermemek gerekirdi.

‘DAVET İLİŞKİSİ KURULMASI GAZETECİNİN ELEŞTİRELLİĞİNİ ETKİLEYEBİLİR’

Kaldı ki, davet ilişkisi kurulması gazetecinin eleştirelliğini etkileyebilir. Nitekim Roma gezisine katılan gazetecilerin yazılarında eleştirel yaklaşımın hakim olduğu söylenebilir mi?

Kuşkusuz haber değeri varsa gazeteciler o geziye katılır. Ama her haberde olduğu gibi gezinin masrafını da haber kaynağı değil, gazetecinin kurumu öder. O yüzden gazetecilerin “başka türlü izlenemeyen geziler dışında hiçbir geziye davetli olarak katılmaması”, “davetli gidilmesi durumunda da bunun haberde mutlaka belirtilmesi” evrensel bir mesleki ilkedir.

Medya kuruluşları, Roma gezisinde haber değeri görüyorlarsa gönderdikleri gazetecilerin masraflarını ödemeliydi. ‘Yeni Türkiye’de bu tür alışkanlıklar yok olmuş olabilir ama eskiden Cumhurbaşkanı ya da Başbakan’ın gezilerinde uçak masrafı yolcu başına bölünür, gazetecilerden tahsil edilirdi. Otel vb. bedelini gazetecilerin kurumları öderdi. Doğrusu da bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x