Beşiktaş’ın hisse senedine SPK tedbiri

Borsa İstanbul’dan yapılan duyuruya göre, Sermaye Piyasası Kurulu Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret hissesine 21 Haziran’a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi. Bu tedbir, hisse senedindeki aşırı dalgalanmaları önlemek amacıyla alındı. Bloomberght’nin haberine göre Borsa İstanbul, bir hissenin paylarına kredili işlem önlemi aldığın duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan Kamuyu Aydınlatma Platformu’nu (KAP) yaptığı açıklamaya göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bir hissenin paylarına 21 tarihine kadar açığa kredili işlem yasağı geldi.

Açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BJKAS.E payları 22/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir” denildi.

BU KARAR NE DEMEK

Açığa satış ve kredili işlem yasağı, yatırımcıların belirli bir hisse senedini ödünç alarak satmalarını (açığa satış) ve kredi kullanarak işlem yapmalarını (kredili işlem) engelleyen bir düzenlemedir. Bu yasak, piyasadaki aşırı dalgalanmaları önlemek ve hisse senedi fiyatlarının istikrarını sağlamak amacıyla uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x